LEADERSHIP COUNCIL OF THE ANISHINABEK NATION

Reg Niganobe, Grand Council Chief (Mississauga #8 First Nation)

Mishomis Richard Assinewai, Grand Council Head Getzit (Wiikwemkoong Unceded Territory)


Northern Superior Region

Regional Deputy Grand Council Chief Melvin Hardy (Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek)

Peter Collins (Fort William First Nation)

Chief Helen Paavola, Treasury Board Member (Namaygoosisagagun First Nation)

Lake Huron Region

Regional Deputy Grand Council Chief Travis Boissoneau (Ojibways of Garden River)

Ogimaa Kwe Linda Debassige (M’Chigeeng First Nation)

Gary Dokis, Treasury Board Member (Dokis First Nation)

Southwest Region

Regional Deputy Grand Council Chief Joe Miskokomon (Chippewas of the Thames First Nation)

Jason Henry (Chippewas of Kettle and Stony Point First Nation)

Elizabeth Cloud, Treasury Board Member (Chippewas of Kettle and Stony Point First Nation)

Southeast Region

Regional Deputy Grand Council Chief James R. Marsden (Alderville First Nation)

Emily Whetung (Curve Lake First Nation)

Lauren Williams, Treasury Board Member (Moose Deer Point First Nation)


Wiikwemkoong Representative

Ogimaa Kwe Rachel Manitowabi (Wiikwemkoong Unceded Territory)


The Dodemaag (Clan) System is a traditional form of governance. Every Clan has their own rules and purpose that relates to the greater good of the entire community. The Leadership Council is assigned an area of responsibility based on the Dodemaag (Clan) System:


AJIJAAK (CRANE) CLAN
Anishinabek Nation Government and Communications
Grand Council Chief Reginald Niganobe (Mississauga #8 First Nation)
Southeast Regional Deputy Grand Council Chief James R. Marsden (Alderville First Nation)

GIIGOON (FISH) CLAN
Lands, Resources and Justice
Northern Superior Regional Deputy Grand Council Chief Melvin Hardy (Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek)
Ogimaa Kwe Linda Debassige (M’Chigeeng First Nation)
Lake Huron Regional Deputy Grand Council Chief Travis Boissoneau (Ojibways of Garden River)
Jason Henry (Chippewas of Kettle and Stony Point First Nation)
Emily Whetung (Curve Lake First Nation)

WAAWAASHKESH (DEER) CLAN
Social Development
Ogimaa Kwe Rachel Manitowabi, Wiikwemkoong Representative (Wiikwemkoong Unceded Territory)
Southwest Regional Deputy Grand Council Chief Joe Miskokomon (Chippewas of the Thames First Nation)

MIGIZII (EAGLE) CLAN
Employment, Training and Lifelong Learning
Southeast Regional Deputy Grand Council Chief James R. Marsden (Alderville First Nation)
Peter Collins (Fort William First Nation)

MAANG (LOON) CLAN
Intergovernmental Affairs and Aboriginal Treaty Rights
Lake Huron Regional Deputy Grand Council Chief Travis Boissoneau (Ojibways of Garden River)
Jason Henry (Chippewas of Kettle and Stony Point First Nation)

MUKWAA (BEAR) CLAN
Health and Healing
Northern Superior Regional Deputy Grand Council Chief Melvin Hardy
Lake Huron Regional Deputy Grand Council Chief Travis Boissoneau (Ojibways of Garden River)

WAABIZHESHII (MARTEN) CLAN
Revenue, Finance and the Economy
Southwest Regional Deputy Grand Council Chief Joe Miskokomon (Chippewas of the Thames First Nation)
Emily Whetung (Curve Lake First Nation)



NATION COUNCILS

The Anishinabek Nation is supported by three Nation Councils: Kwe-Wuk Advisory Council, Getzidjig Advisory Council, and the Eshekenijig Advisory Council.  These Councils meet from time to time as individual groups or collectively, to discuss areas of concern, review and provide advice on Anishinabek Nation program initiatives and engage in nation-building activities.